7 dôvodov, prečo sa Váš dom nepredáva

Autor: Milan Čierťažský | 10.2.2014 o 8:33 | (upravené 10.2.2014 o 8:45) Karma článku: 5,27 | Prečítané:  1631x

Pokúšate sa predať Váš dom, no nedarí sa Vám to? Kladiete si otázku: “Prečo sa môj dom nevie predať už takú dlhú dobu”? Samozrejme je úplne prirodzené, že Vám to vŕta hlavou a že sa snažíte nájsť odpoveď. Tá je však často priamo pred Vami.

Čím dlhšie je Váš dom na trhu, tým ste nervóznejší. Môžete si dokonca začať myslieť, že je nepredajný. Môžete mať pocit, že ste urobili všetko, čo bolo potrebné pre predaj, no dom si nie a nie nájsť svojho kupca. V prípade, že si nehnuteľnosť predávate vo svojej vlastnej réžii, urobte si domácu úlohu a zistite, čo ovplyvňuje predaj.  V prípade spolupráce s realitným agentom je to v prvom rade jeho úloha.

Tu je 7 hlavných dôvodov, prečo môže predaj nehnuteľnosti stagnovať. Skúste sa nad nimi zamyslieť a možno nájdete stopu po tom, čo sa deje v prípade Vášho (doteraz) neúspešného predaja. Je to prvý krok k odstráneniu Vášho problému.

Príliš drahé pre Vaše okolie

Mohlo Vám trvať mnoho rokov, kým ste svoj dom postavili tam kde stojí a dostali ho do takej podoby v akej je dnes. A môže byť viacero dôvodov prečo práve Váš dom vyčnieva nad všetkými ostatnými v susedstve. Bohužiaľ, práve toto môže pracovať proti Vám.

Preto, že Váš dom je taký fantastický ste ho ocenili oveľa vyššie ako sú všetky okolité domy. Aj keď je prirodzené, že chcete toľko, koľko má podľa Vás aktuálnu hodnotu, toto môže byť dôvod nízkeho záujmu potenciálnych kupujúcich. Záujemcovia hľadajú vo Vašom okolí, pretože ich zaujímajú miestne ceny nehnuteľností a Vaša vysoká cena zabraňuje tomu, aby sa na Váš dom bližšie pozreli.

Celková vysoká cena

Nech už je Váš dom ten najúžasnejší v štvrti alebo dokonca v celom meste, príliš vysoká cena môže byť jedným z dôvodov, prečo sa od neho záujemcovia držia ďalej. Dnešná dobe internetu umožňuje kupujúcim pohodlne hľadať v rozsahu ceny, ktorá je pre nich zaujímavá. Pokiaľ Váš dom do tohto rozsahu nespadá, jednoducho ho ani neuvidia. Budú ho vidieť naozaj iba tí, ktorí hľadajú výrazne drahšie domy. Toto značne obmedzuje skupinu Vašich potenciálnych záujemcov a môže to spôsobovať, že Váš dom je na trhu ešte dlho po tom, ako sa ostatné domy predali.

Zakaždým, keď sa záujemca pozerá na Vašu ponuku porovnáva ju s ostatnými, ktoré už videl. Pokiaľ je Váš dom na trhu príliš dlho je pravdepodobné , že v tom má prsty jeho cena. Ako náhle si uvedomíte, že je to tento prípad a urobíte zmenu, ocitne sa Váš dom medzi tými, ktoré sa čoskoro predajú.

Príliš veľký neporiadok

Predstavte si, že si idete do autosalónu kúpiť najdrahšie auto, aké ste kedy kúpili. Je samozrejmé, že ste nadšení. Ale keď Vám obchodník ukazuje auto zistíte, že Vami zvolená ponuka sa vzťahuje iba na samolepkami polepený kus napchatý interiérom zo 70. rokov. Ako by ste sa cítili?

Aj keď sa to (našťastie) nestáva pri predaji áut, pri predaji nehnuteľností sa to stáva pomerne často. Predávajúci si neuvedomujú, aký odpudivý môže byť pre záujemcov neporiadok. Tí sú pripravení minúť veľké množstvo peňazí na začatie nového života vo Vašom dome. Preto je potrebné, aby si tento svoj nový život mohli predstaviť okamžite, ako do Vášho domu vkročia.

Umiestnený na zlom trhu

Je to ťažké objaviť, ale Váš dom sa môže nachádzať na zlom trhu. Trh nehnuteľností sa v priebehu rokov menil a teraz sa môže stať, že Váš dom je v susedstve obklopený domami, ktoré znižujú jeho hodnotu. Ak máte tú smolu, že predávate v takomto susedstve, budete musieť výrazne znížiť cenu.

Príliš veľa osobného vkusu

Ďalším dôvodom, prečo sa Váš dom nevie predať je jeho vzhľad. Váš dom môže vyzerať presne tak, ako chcete aby vyzeral vrátane plyšových kobercov, žltého linolea a viktoriánskej tapety. Vaša fascinácia pre retro však môže odrádzať potenciálnych kupujúcich. Ľudia hľadajú na trhu prevažne moderný vzhľad a Vaše dekoračné vylepšenia nemusia spĺňať ich predstavy.

Ak chcete predať dom, budete musieť pravdepodobne trošičku upraviť jeho vzhľad na viac žiaduci. Farba je relatívne lacná a kuchyňu alebo kúpeľňu viete upraviť úplne zadarmo iba tak, aby sa dom stal na trhu zaujímavejším. Naozaj najlacnejšie úpravy, ktoré môžete urobiť sú nové maľby prípadne nové koberce.

Tieto dve položky môžu úplne zmeniť vzhľad Vášho domu. Uistite sa, že ste vybrali neutrálne farby. Momentálne sú veľmi populárne ľahké tóny zemitých farieb. Nezabúdajte, že to nie je o tom, čo sa páči Vám, ale čo bude mať neutrálnu príťažlivosť pre potenciálnych kupujúcich.

Trh sa zmenil

Trh z nehnuteľnosťami môže byť veľmi premenlivý. Keď sa trh obracia proti Vám, čo môžete urobiť je ísť s ním – a to tým, že znížite cenu, alebo budete čakať, kým sa situácia zmení vo Váš prospech.

V poslednej dekáde zistili desiatky až stovky majiteľov domov, že cena za ktorú svoj dom kúpili nemusí byť vôbec rovnaká, za akú ho dokážu neskôr predať.

Áno, nehnuteľnosti by mali časom na hodnote získavať. Ak však Váš trh zažíva prepad, nemôžete čakať, že Váš dom predáte za vyššiu cenu za akú ste ho kúpili.

Agent je aj nie je potrebný

Veľké množstvo ľudí sa chytí do pasce keď si myslia, že všetci realitní agenti sú rovnakí. Ako vo všetkých odvetviach podnikania, aj tu sa nájdu esá ale aj takí, ktorých by bolo najlepšie dostať von z biznisu. To je dôvod, prečo má veľa ľudí zlé skúsenosti s realitnými agentmi. Ak sa nechcete stať súčasťou týchto negatívnych štatistík uistite sa, že ste venovali dostatok času výberu toho správneho agenta. Najmä je dôležité zistiť, čo presne a ako pre Vás bude Váš agent robiť. Zlý výber agenta je jednou z najväčších chýb predávajúcich. Keď ľudia predávajú svoje (väčšinou) najväčšie aktívum, venujú dostatok času výberu toho najlepšieho agenta? Bohužiaľ vo väčšine prípadov nie.

 

Požiadajte o pomoc a aplikujte to, čo ste sa naučili

Ak máte naozaj problém predať svoj dom, pravdepodobne sa budete musieť porozprávať aspoň s dvoma skúsenými realitnými agentmi a vypočuť si ich názory na Váš problém. Ak ste už dostali určitú spätnú väzbu od agenta, ktorého ste si zvolili, nebude to rovno konečné riešenie na daný problém, ale iba jeho časť.

Váš realitný agent by mal vedieť, ako predať Váš dom aj keď to, čo budete počuť sa Vám nemusí páčiť. Vyhľadajte odborné poradenstvo, využite ho a budete mať možnosť predať Váš dom včas. Avšak pri výbere správneho agenta buďte dôslední a zoznam otázok, ktoré sú pre Vás dôležité majte vopred pripravený.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?