Ako si vybrať realitného agenta, ktorého budete milovať?

Autor: Milan Čierťažský | 16.3.2014 o 15:10 | (upravené 16.3.2014 o 15:18) Karma článku: 2,25 | Prečítané:  510x

Viem, že názory ľudí na realitné kancelárie aj samotných maklérov sú rôzne. Presne tak, ako vždy a vo všetkom. Predsa koľko ľudí, toľko chutí. Preto je tento článok určený primárne tým, ktorí ešte veria v kvalitných realitných maklérov a ich prínos pri kúpe alebo predaji nehnuteľnosti. V niektorých prípadoch je vzťah medzi predávajúcim/kupujúcim a realitným agentom podobný romantickému vzťahu. V oboch prípadoch úspech alebo zlyhanie závisí od výberu toho “správneho” partnera hneď na začiatku.

 http://www.freevector.com/colorful-question-vector/

5 rýchlych krokov pre nájdenie toho správneho realitného agenta

Urobte si domácu úlohu

V súčasnej dobe internetu má každý možnosť si preveriť vlastnosti makléra ešte skôr, ako sa s ním prvýkrát stretne. Odporúčania Vašich priateľov, rodinných príslušníkov alebo spolupracovníkov bývajú tými najlepšími referenciami na konkrétneho realitného agenta. Sú to jednoducho odporúčania založené na reálnych skúsenostiach, navyše od ľudí, ktorým zvyčajne dôverujete. Rovnako sociálne siete môžu byť miestom, kde dostanete tip na kvalitného agenta.

Doprajte si čas

Chceli by ste zveriť predaj alebo kúpu nehnuteľnosti do rúk niekoho, s kým ste sa stretli iba raz? Pravdepodobne nie. Než sa rozhodnete s kým budete spolupracovať, mali by ste sa s ním zoznámiť, dozvedieť sa viac o jeho histórii, prístupe a filozofii.

Počas procesu kúpi alebo predaja nehnuteľnosti sa Váš agent pravdepodobne dozvie veľa o Vašom osobnom živote, rovnako aj Vašich financiách. Z týchto dôvodov by ste si mali byť istý, že máte po svojom boku toho správneho agenta. Ak sa uponáhľate do vzťahu s nesprávnym agentom, môžete to v budúcnosti ľutovať.

Dávajte pozor na chémiu

Realitný agent, ktorého si chcete vybrať môže mať množstvo odporúčaní a tiež skúseností. Ale akýkoľvek vzťah musí byť založený tiež na fungujúcej chémii. Keď budete prvýkrát hovoriť s nejakým agentom, opýtajte sa sami seba: Je to niekto, s kým by som chcel/a tráviť čas? Budem sa cítiť pohodlne pri zdieľaní svojich osobných a finančných informácií s týmto človekom? Ak odpoviete nie, mali by ste hľadať niekoho ďalšieho.

Vyhnite sa obviňovaniu

V dnešných silno konkurenčných časoch na trhu s nehnuteľnosťami je veľmi nepravdepodobné, že sa Vám podarí predať alebo kúpiť nehnuteľnosť pri komunikácii hneď s prvým zákazníkom.

Bohužiaľ predávajúci alebo kupujúci väčšinou zoberú svoj hnev a frustráciu a hodia ich na svojho realitného agenta. A nedokážu si uvedomiť, že skutočnosť, že ich ponuka nebola prijatá, nie je vina agenta. Agent nemôže kontrolovať rozhodnutie druhej strany o nič viac než Vy. Preto si vyberte toho najlepšieho agenta pre svoje potreby, verte jemu aj jeho práci, ale prehraný pokus nedávajte za vinu iba jemu.

Dôležitá je trpezlivosť

Rovnako ako u romantických vzťahoch, môže nastať situácia, že Váš agent skúša Vašu trpezlivosť. Možno ste hľadali kupujúceho (v prípade kúpy predávajúceho) pomerne dlho a stále ste ešte nenašli toho správneho. Nech je už situácia akákoľvek majte na pamäti, že z predajom alebo kúpou nehnuteľnosti by ste sa nikdy nemali bezhlavo ponáhľať. Dajte procesu a svojmu agentovi čas. Na druhú stranu, pokiaľ sa zdá, že Váš agent Vás a Váš prípad zanedbáva hovorte s ním o tom.

Komunikujte zreteľne

To je pravdepodobne najdôležitejší krok k úspešným vzťahom: udržiavať otvorenú a úprimnú komunikáciu. S Vašim realitným agentom si ihneď na začiatku ujasnite, čo od neho očakávate a ako bude prebiehať spolupráca. Nebojte sa vyjadriť svoje obavy, ktoré Vás trápia. Predovšetkým poskytujte agentovi spätnú väzbu, ktorá mu pomôže uspieť.

Vo väčšine prípadov budete pri predaji alebo kúpe nehnuteľnosti tráviť so svojim agentom pomerne veľa času. Takže vyberajte múdro. Výber zlého realitného agenta môže zapríčiniť množstvo stresu, frustrácie a neistoty. Na strane druhej, výber toho správneho agenta môže celý proces výrazne zjednodušiť a urobiť ho úspešným.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

ŠPORT

Valach: Sagan a choroba? Je v poriadku a trénuje naplno

Dva roky za sebou priviedol Valach ako tréner mužskej reprezentácie Sagana k titulu majstra sveta.

BRATISLAVA

Nivy zatvoria. Pozrite si, kde vystúpite v Bratislave z autobusu

Novú stanicu chcú postaviť do troch rokov.

DOMOV

Na smrti trojročného chlapca má podiel nemocnica, zle ho liečila

Úrad zistil, že nitrianska nemocnica v liečbe chlapca pochybila.


Už ste čítali?